Psychoterapia nerwic, fobii i depresji
NIE ODCHODŹ - POMÓŻ SOBIE I INNYM
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Psychoterapia nerwic, fobii i depresji Strona Główna
->
Wady i zaburzenia mowy, czytania i pisania
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
----------------
Rekomendacje, komunikaty i zaproszenia
Nerwice, depresje, urazy psychiczne
Fobie i myśli natrętne
Anoreksja, bulimia, zdrowe żywienie
Nerwice dziecięce, depresje, fobie szkolne
Wady i zaburzenia mowy, czytania i pisania
Logoterapia, muzykoterapia, terapie naturalne
Farmakoterapia- wskazania i przeciwskazania
Dla pokrzywdzonych przez prawo i medyków
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
fobia
Wysłany: Pon 16:36, 12 Sie 2019
Temat postu: Wykryją Alzheimera po zmianie głosu
.
Wykryją Alzheimera po zmianie głosu
21 gru 14 18:12
Zapowiada się przełom w diagnozowaniu choroby Alzheimera. Wrocławscy naukowcy opracowują nową metodę wczesnego wykrywania choroby i kontrolowania jej przebiegu. Nowatorskie badania polegają na monitorowaniu mowy i głosu pacjenta. Być może już za pół roku będzie można zastosować badania w praktyce. Kończą się bowiem prace nad prototypem urządzenia.
Wykryją Alzheimera po zmianie głosu
Naukowcy postanowili skupić się na analizie głosu i mowy.
W skład zespołu prowadzącego badania weszli lekarze z Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego pod kierunkiem prof. Tomasza Kręcickiego oraz Kliniki Psychiatrii Uniwersytetu Medycznego pod kierunkiem prof. Andrzeja Kiejny.
Pomogli im wrocławscy inżynierowie, którzy opracowali program akustyczny do badania głosu i mowy. Przy pomocy tego programu przebadano ponad 60 pacjentów i taką samą grupę osób zdrowych. Wstępne wyniki pokazały, że analiza głosu może obiektywnie wskazywać na początki choroby, jak również pokazywać postępy w jej leczeniu.
Zdaniem prof. Tomasza Kręcickiego, to pierwsze takie badania na świecie, które mogą okazać się przełomowe w leczeniu Alzheimera.
Jak to możliwe? - Pacjenci z choroba Alzheimera często mówią szeptem, mają trudności ze sformułowaniem zdań i mały zasób słownictwa – tłumaczy prof. Tomasz Kręcicki. – Dlatego zdecydowaliśmy się na 24 godz. monitorowanie ich mowy.
Posłuży do tego specjalnie skonstruowany mikrofon. To ważne, gdyż pacjenci chorzy na Alzheimera często nie odzywają się przez cały dzień lub wypowiadają pojedyncze słowa. Zdaniem prof. Kręcickiego po leczeniu pacjenta i odpowiedniej rehabilitacji jego aktywność znacznie wzrasta, a poprawę będzie można ocenić także wykorzystując urządzenie akustyczne.
Zbadają też wzrok
Ale to nie wszystko. Wrocławscy naukowcy badając kolejne narządy zmysłów, rozpoczęli niedawno badania wzroku pod katem wczesnego diagnozowania choroby Alzheimera. We współpracy z lekarzami z Kliniki Okulistyki USK prowadzone są badania pupilometryczne – ruchów źrenicy - przy pomocy urządzenia, które opracowali naukowcy z Politechniki Wrocławskiej. W wyniku prowadzonych prac powstanie narzędzie, dzięki któremu również będzie można wykryć wczesne stadium Alzheimera.
Która metoda badania okaże się skuteczniejsza, nie wiadomo. - Ważne jest, by można było przyśpieszyć fazę wykrywania chorób otępiennych i ocenić postępy w ich leczeniu – mówi prof. Kręcicki.
Schorzenia związane z rozwojem cywilizacji, w tym choroby otępienne są jednym z największych współczesnych problemów i wyzwań medycznych. Bardzo wydłużyła się długość życia. Klasycznym przykładem takich schorzeń jest choroba Alzheimera, która zwykle we wczesnej fazie nie jest zauważana przez otoczenie. Takie wczesne stadium choroby jest określane jako niewielkie zaburzenia poznawcze. Naukowcy od dawna poszukują metody badania, która pozwoli w sposób obiektywny oceniać stadium zaawansowania choroby i monitorować jej przebieg.
(mb)
https://wroclaw.onet.pl/wykryja-alzheimera-po-zmianie-glosu/3lhyj
.
A. http://www.nerwica.pun.pl/viewtopic.php?id=140
http://www.senior.pun.pl/viewtopic.php?id=188
http://www.sukces.fora.pl/choroby-wiedza-medyczna,15/wykryja-alzheimera-po-zmianie-glosu,521.html#3073
.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin